Загальна інформація

Кафедра фізики конденсованого стану (ФКС) входить до складу металургійного факультету ДДТУ і здійснює підготовку здобувачів вищої освіти з двох спеціальностей 104 Фізика та астрономія та 132 Матеріалознавство за наступними освітніми програмами:

- ОПП «Фізика та астрономія» перший рівень вищої освіти(бакалавр);
- ОПП «Матеріалознавство» перший рівень вищої освіти (бакалавр);
- ОПП «Фізика конденсованого стану» другий рівень вищої освіти (магістр);
- ОНП «Матеріалознавство» третій рівень вищої освіти (доктор філософії).

Така багатоступенева та безперервна система навчання є раціональною, оскільки вона сприяє підвищенню якості навчання здобувачів, рейтинг успішності яких є критерієм для їх подальшого навчання за більш високими рівнями вищої освіти.

Підготовка кваліфікованих та конкурентоспроможних фахівців в галузі фізики та матеріалознавства базується на змісті освітніх програм, в яких окрім основ фізики та математики, здобувачі одержують глибокі знання з інформатики та мов програмування, широкого спектру професійно-орієнтованих дисциплін пов’язаних з пріоритетними напрямками наукової діяльності кафедри, що стосуються сучасних методів аналізу структури та властивостей матеріалів, високоефективних видів термічної обробки, новітніх досягнень в сфері створення металевих стекол, нанокристалічних сплавів, полімерних композитів, які характеризуються унікальними комплексами властивостей і знаходять використання, як у цивільній, так і оборонній галузях промисловості.

Освітня та інформаційна підтримка здобувачів вищої освіти на кафедрі здійснюється завдяки інформаційному порталу ДДТУ, який містить розклад занять та екзаменаційних сесій, повний перелік освітніх компонентів за всіма спеціальностями та освітніми програмами по семестрах та універсальні комплекси навчально-методичних матеріалів (робочі та навчальні програми, конспекти лекцій, методичні рекомендації до виконання практичних та лабораторних робіт і інш.) по окремим дисциплінам.

Бакалаври та магістри зі спеціальностей 104 Фізика та астрономія та 132 Матеріалознавство мають широкий доступ до працевлаштування та здатні працювати на посадах техніка-лаборанта, інженера-дослідника, інженера-програміста, технічного фахівця в галузі фізичних наук і техніки:

- лабораторіях металургійних, машинобудівних, хімічних та інших підприємств з контролю якості продукції;
- науково-дослідних установах фізичного, фізико-технічного матеріалознавчого та приладобудівного профілів;
- сфері охорони оточуючого середовища;
- сфері збуту та обслуговування обладнання.

Наявність педагогічної складової у ОПП підготовки здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 104 Фізика та астрономія розширює можливості випускників до працевлаштування та дозволяє займати посади викладачів фізики та астрономії середніх та вищих навчальних закладів.

Матеріально-технічна база кафедри ФКС складається з 20 навчальних та науково-дослідницьких лабораторій оснащених сучасними установками, лабораторними приладами та мультимедійним обладнанням, яке дозволяє, не тільки реалізовувати в освітньому процесі різноматні форм навчання з загальної, фахової та практичної підготовки, а і виконувати кваліфікаційні і дисертаційні роботи здобувачів усіх рівнів вищої освіти та представляти результати власних досліджень на сучасному рівні. Новітнє програмне забезпечення кафедрального комп'ютерного залу та доступ до мережі Інтернет повністю задовольняє потреби здобувачів і науково-педагогічних працівників кафедри ФКС по виконанню науково-дослідних робіт пов’язаних з моделюванням фізичних процесів, здійснення інформаційного пошуку за темами курсових, кваліфікаційних та дисертаційних робіт та оформлення звітної документації.

Наукові напрями кафедри ФКС складають методологічну основу для підготовки здобувачів третього рівня вищої освіти (докторів філософії та докторів наук) в областях фізики конденсованого стану та матеріалознавства. На теперішній час на різних курсах аспірантури (докторантури з філософії) навчаються 7 здобувачів очної та заочної форм навчання.

Науково-педагогічний колектив кафедри ФКС складається з 8 викладачів, з них 1 доктора наук, професора та 7 кандидатів наук, доцентів, які працюють на постійній основі. Кваліфікація всіх викладачів відповідає профілю дисциплін, які вони викладають.

Завідувачем кафедри фізики конденсованого стану з 2011 року і по теперішній час є доктор фізико-математичних наук, професор Лисенко Олександр Борисович.

Активна наукова діяльність на кафедрі створює необхідні умови для підготовки науково-педагогічних кадрів і залучення здобувачів вищої освіти до наукових досліджень, підтвердженням цього являються спільні наукові публікації у вигляді статей в провідних фахових виданнях України та світу, тез доповідей на міжнародних конференціях та патентів на винаходи.

За останні п’ять років на кафедрі підготовлено та захищено 5 кандидатських дисертаційних робіт, науково-педагогічними працівниками кафедри заключено та успішно проведено 5 держбюджетних та госпдоговірних наукових досліджень, опубліковано понад 150 наукових статей і патентів на винаходи та понад 120 тез доповідей на міжнародних наукво-практичних конференціях, серед яких більш ніж 30 у співавторстві зі студентами.

Кафедра фізики конденсованого стану підтримує наукові контакти з Інститутом металофізики ім. Г.В. Курдюмова НАН України, Інститутом матеріалознавства ім. Францевича НАН України, Київським, Запорізьким та Дніпропетровським національними університетами, а також з Інститутом матеріалів і хімічної промисловості Хайнанського університету (КНР).