Історична довідка

Кафедра металургії чорних металів створена ще в 1929 році в Кам’янському політехнікумі, якому було надано право випускати інженерів визначеної спеціалізації. В 1930 році політехнікум було реорганізовано у вечірній металургійний інститут, до речі, перший в Україні. На протязі свого розвитку інститут зазнав кількох реорганізацій – з 1960 до 1967 року Дніпродзержинський металургійний завод-втуз, з 1968 по 1994 р. – індустріальний інститут, а з 1994 - державний технічний університет.

Реорганізації зазнавала і кафедра – з 1964 року від неї виникли кілька кафедр, серед яких споріднені – «Металургії чавуну» і «Металургії сталі». Певний час кафедра металургії чавуну мала назву «Кафедра руднотермічних процесів». В 2011 році відбулося злиття кафедр із відновленням історичної назви «Металургії чорних металів ім. професора В.І. Логінова».

До 1964 р. кафедрою керували кандидати технічних наук, доценти Б.О. Бриліантов (до 1941р.), Н.З. Плоткін ( 1944-1957р.р.), В.І. Логінов (1957-1964 р.р.). Кафедру металургії чавуну (руднотермічних процесів) у різний час очолювали доктори технічних наук, професори В.І. Логінов (1964-1994 р.р), кандидат технічних наук Г.Ю. Крячко (1994-1997 р.р.), А.Г. Чернятевич (1997-2011 р.р.), А.П. Огурцов (2011-2014 р.р.).

З 2014 р. завідувач кафедри її випускник 1988 року – доктор технічних наук, професор Є.М. Сігарьов.

Відновлення матеріальної бази кафедри після Великої Вітчизняної війни пов’язане з ім’ям заслуженого винахідника України, кандидата технічних наук, доцента Н.З. Плоткіна . Сполучаючи роботу першого проректора інституту й завідувача кафедри в 1944-1957 р.р., Н.З. Плоткін приділяв велику увагу винахідницькій і науковій діяльності. В 50-х роках Н.З. Плоткіним винайдений пристрій для дозування сипучих матеріалів на аглофабриках, лабораторні агломераційні установки, нові технологічні процеси й машини для випалу вапняку. Винаходи вченого були впроваджені на металургійних заводах і комбінатах: Дніпровському, Криворізькому, Запорізькому, Єнакієвському, Алчевському Макіївському, Маріупольскому, Ново-Криворізькому гірничозбагачувальному, Норильському металургійному комбінаті й на споріднених підприємствах країн Східної Європи. Крім наукових публікацій Н.З. Плоткін мав 27 авторських посвідчень СРСР, патенти США, Франції, Японії, Австралії, ФРН, Великобританії.

Подальшу розбудову кафедри і вузу взагалі здійснював заслужений працівник вищої школи, заслужений винахідник України, доктор технічних наук, професор В.І. Логінов, ректор індустріального інституту (в 1963-1988 р.р). З ім’ям цієї талановитої людини зв’язані піонерні розробки з технології пиловугільного палива, обробки чавуну магнієм, технології плавки при завантаженні компонентів доменної шихти в суміші. Про особистий внесок В.І. Логінова в розвиток теорії й практики аглодоменного виробництва свідчать 240 друкованих праць, 65 авторських посвідчень і патентів на нові технології й пристрої. Професор В.І. Логінов підготував 10 кандидатів технічних наук.

Достойним спадкоємцем В.І. Логінова на посаді завідувача кафедри був академік АІНУ, доктор технічних наук, професор А.Г. Чернятевич. За майже півстолітній період роботи у вузівській науці він опублікував більше 450 наукових праць, в тому числі на його рахунку біля 60 захищених авторськими свідоцтвами і патентами винаходів. Багато розробок було впроваджено на ПАТ «ДМК», АрселорМіттал Кривий Ріг, Западносибірському металургійному комбінаті.

Значний внесок у розвиток матеріальної бази кафедри в 60-ті роки минулого століття внесли доценти В.І. Левченко, Г.І. Федоренко, старший викладач В.М. Долгов. Активну учбову і наукову роботу в 70-ті роки вели доктори технічних наук, професори М.М. Чернов і К.Д. Бєлих, кандидати технічних наук Ю.І. Шиш, Г.М. Платонов, А.Д. Кулик, Г.Т. Ткаченко, Л.О. Сафіна-Валуєва, В.Д. Бондаренко. У 80-і роки плідний внесок у підготовку спеціалістів за доцентами, кандидатами технічних наук В.П. Полєтаєвим та М.А. Кащєєвим.

До нової генерації викладачів, що продовжують традиції кафедри сьогодні, належать кандидати технічних наук, доценти М.Р. Руденко, С.П. Пантєйков, К.І. Чубін, А.А. Похвалітий.

Гордість кафедри – її випускники, багато з яких займали і займають відповідальні посади у вітчизняній металургії. Серед них В.Є. Бойко – міністр чорної металургії СРСР в 1961-1967р.р., А.М. Чечуро – головний доменщик міністерства чорної металургії УРСР, С.М. Губенко – головний конвертерник Мінчермету СРСР, В.Д.Діордієв – директор Краматорського металургійного заводу. О.В. Дубіна – директор меткомбінатів «Криворіжсталь», АМК і ДМК, Г.Г. Орешкін – директор Дніпровського металургійного заводу, А.П. Титков – директор Макєєвського труболиварного заводу.

До плеяди випускників, що працювали головними інженерами і спеціалістами слід віднести Героя Соціалістичної Праці А.К. Рудкова (ДМКД), В.П. Погорєлого (Криворіжсталь), В.В. Нєсвета (Алчевський метко комбінат), В.І. Романенка (ДМКД) головних агломератників і доменщиків Ю.В. Гіріна, В.І. Кучерова, С.П. Рязанцева, В.Г. Крупія, головних сталеплавильників - лауреата державної премії СРСР З.С. Корченка, Л.А. Чевелу.

Начальниками агломераційних та конвертерних цехів галузі працювали випускники М.М.Свинаренко, І.А.Дехтяренко, Ф.І. Виговський, М.Г. Матина, В.Г.Белоцерковець, Ю.Р. Руденко, начальниками доменних цехів Н.М.Харченко, І.Л.Колесник, В.Ф.Бєлошапка, В.Г.Третьяков, С.Г. Черноіван, А.І. Марченко, А.І.Шепель, С.Н. Пустовой, Р.В. Авдєєв, начальниками конвертерних цехів - М.М. Недбайло. Г.А. Камчатний, А.Г. Родь.

Багато випускників кафедри стали відомими науковцями і педагогами, це доктори технічних наук, професори Б.П.Довгалюк (ДДТУ), К.Д.Бєлих (ДДТУ), Є.М. Сігарьов (ДДТУ), А.П.Огурцов (ДДТУ), Є.М. Кривко (ДДТУ) Є.М. Ісаєв (НМетАУ), К.А. Зуц, кандидат технічних наук, завідувач кафедри металургійних печей Магнітогорського металургійного інституту (МГМІ), В.В.Мєльцер – професор МГМІ та ін.

Сьогодні кафедра живе насиченим трудовим життям. В учбовому процесі багато нового: нові установки для проведення досліджень металургійних процесів, нові навчальні плани, пов’язані з Болонським процесом, нові форми контролю і оцінки знань здобувачів вищої освіти. Продовжується новий етап у використанні інформаційних технологій при навчанні здобувачів. Проводиться робота зі створення електронних мультимедійних учбових посібників з фундаментальних і професійно орієнтованих дисциплін.

Загальна інформація

Кафедра металургії чорних металів (МЧМ) ім. проф. В.І.Логінова найстаріша кафедра (заснована у 1929 р.)





Кафедра акредитована за четвертим рівнем, входить до складу металургійного факультету ДДТУ і здійснює підготовку бакалаврів та магістрів в галузі металургії та ливарного виробництва. На кафедрі працюють аспірантура і докторантура, де проводиться підготовка докторів філософії та докторів технічних наук за напрямом. Навчальний процес проводиться за програмами, які відповідають сучасним світовим стандартам, з використанням новітніх методик та обладнання.

Щорічно здійснюється випуск:

  • бакалаврів за напрямом підготовки: 136 «Металургія»;
  • магістрів за освітньо-професійною програмою зі спеціальності: 136 «Металургія»;
  • магістрів за освітньо-науковою програмою зі спеціальності: 136 «Металургія»

Теоретичні знання студентів закріплюються у спеціалізованих лабораторіях, оснащених устаткуванням для проведення низько- та високотемпературного моделювання металургійних процесів, апаратурою для дослідження фізичних властивостей металів та шлаків, сучасною комп'ютерною технікою.

Випускники кафедри користуються широким попитом як у керівників металургійних підприємств України та світу (Німеччина, Польща, Угорщина, Чехія), так і науково-дослідницьких лабораторій, центрів та інститутів. Переважна кількість випускників кафедри приймаються на роботу на ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» – містоутворююче і найбільше підприємство м. Кам’янського. Ряд випускників працюють на металургійних підприємствах України – ПАТ «Азовсталь», ПАТ «Арселор-Міттал Кривий Ріг», ТОВ «ІНТЕРПАЙП СТАЛЬ» та на зарубіжних металургійних підприємствах. Серед наших випускників директори, головні інженери, начальники цехів та провідні спеціалісти металургійних комбінатів, провідні науковці.

Завідувачем кафедри є доктор технічних наук, професор Євген Миколайович Сігарьов.

Співробітники кафедри ведуть активну науково-дослідну роботу. Студенти кафедри приймають участь в наукових дослідженнях, результати яких публікуються в науково-технічних виданнях. Кращі студенти займають призові місця у фахових олімпіадах.