Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 5 in /_rw/home/portal/Portal/WWW/infofile.php on line 17
Iнформацiйний портал ДДТУ /Кафедра хімічних та біологічних технологій
Ліцензія № 159678
Сертифікат № 047524

Загальна характеристика кафедри та спеціальностей

До підприємств неорганічних речовин належать: хімічні заводи, азотно-тукові заводи, заводи мінеральних добрив, коксохімічні заводи. Поряд з промисловими підприємствами постають науково-дослідні, проектні та конструкторські організації, які потребують відповідних фахівців.

Під час навчання в університеті за спеціальністю "Хімічна технологія неорганічних речовини" студенти навчаються технічно грамотно експлуатувати і ремонтувати технологічні установки з виробництва неорганічних речовин, таких як кислоти та луги, мінеральні добрива, проектувати, технологічні процеси по одержанню неорганічних речовин. У формуванні і підготовці фахівців беруть участь висококваліфіковані викладачі нашої кафедри та інших кафедр університету. Серед них понад 80% професорів та доцентів.

Матеріально-технічна база університету, факультету і кафедри забезпечує сучасний рівень навчального процесу і організації науково-дослідної роботи студентів з використанням прогресивної технології проведення занять на базі комп'ютеризації. Комплекс спортивних споруд університету дозволяє підтримувати і удосконалювати фізичну форму студентів. Комфортабельні гуртожитки забезпечують потреби в житлі приїжджих студентів.

Термін підготовки бакалаврів - 4 роки (очна, денна форма навчання за бюджетом і за контрактом), 5 років (заочна форма навчання за контрактом). Кваліфікаційний рівень спеціаліста або магістра на базі бакалавра один рік.

На нашій кафедрі діє очна і заочна аспірантура.

Наша адреса:
51918, м. Дніпродзержинськ, вул. Дніпробудівська, 2
Тел.(05692) 3-69-39
(корпус № 1, пр. Пеліна, 16)
E-mail: voloshin@ua.fm

Об'єкт діяльності наших випускників – виробництва неорганічних речовин підприємств, спеціалізоване обладнання, пристрої, технологічні процеси, що дозволяють підвищити ресурс використання технологічного обладнання.

Предметна область діяльності випускника - забезпечення роботи виробництв неорганічних речовин.

Освітній рівень бакалавр базова вища освіта:
напрям підготовки 6.051301 "Хімічна технологія"
кваліфікація фахівець з технології неорганічних речовин

Бакалавр може займати первинні посади: техніка, лаборанта, техніка-лаборанта, техніка-технолога, техніка-конструктора, майстра, майстра дільниці, майстра цеху, майстра-контролера.

Бакалавр може отримати повну вищу освіту кваліфікаційного рівня спеціаліст або магістр, як в нашому університеті так і в інших вищих навчальних закладах.

Освітній рівень спеціаліст повна вища освіта:
галузь знань інженер хімік-технолог
напрям 0916 Хімічна технологія та інженерія,
- спеціальність 7.91602 "Хімічна технологія неорганічних речовин",

Спеціаліст згідно з класифікатором професій ДК 003-96 здатний виконувати роботу зазначених професій:

  • керівника виробничих підрозділів у промисловості, майстри виробничих дільниць, цеху, відділу технічного контролю;
  • керівника функціональних підрозділів;
  • професіонала в галузі виробництва неорганічних речовин;
  • інженера-механіка (з експлуатації та ремонту), інспектора ДАІ, контролера з підготовки кадрів, з підготовки виробництва, з проектно-кошторисної роботи;
  • викладача в середніх навчальних закладах;

Спеціаліст може займати первинні посади: техніка, лаборанта, техніка-лаборанта, техніка-конструктора, майстра, майстра дільниці, майстра цеху, майстра-контролера, інженера-технолога, інженера-конструктора, викладача в середніх навчальних закладах., з патентної та винахідницької роботи, з підготовки виробництва, з якості продукції, з впровадження нової техніки, з стандартизації.

Термін навчання - 1 рік.

Освітній рівень магістр повна вища освіта: галузь знань 2145.1 Інженер-хімік-технолог - дослідник,
напрям хімічна технологія та інженерія,
- спеціальність 8. 091602 "Хімічна технологія неорганічних речовин",
кваліфікація 2145.1 - Науковий співробітник, 2145.2 - Інженер-технолог, 2310.2 - Викладачі університетів та вищих навчальних закладів.

Магістр згідно з класифікатором професій ДК 003-96 здатний виконувати роботу зазначених професій:

  • технічного фахівця, технолога; техніка-конструктора (технолога); техніка-технолога (технолога);
  • керівника виробничих підрозділів у хімічній галузі, майстра вироб-ничої дільниці, цеху, відділу технічного контролю;
  • керівника функціональних підрозділів;
  • наукового співробітника (інженерна хімія);
  • інженера-механіка (з експлуатації та ремонту, конструктор), випробувача, інспектора, контролера з підготовки кадрів, з підготовки виробництва, з проектно-кошторисної роботи;
  • викладача в середніх навчальних закладах;
  • викладача в університетах та вищих навчальних закладах;
  • професіонала в галузі навчання.

Магістр може займати первинні посади: техніка, лаборанта, техніка-лаборанта, техніка-технолога, техніка-конструктора, майстра, майстра дільниці, майстра цеху, майстра-контролера, інженера-технолога, інженера-конструктора, інженера-технолога, інженера-конструктора, інженера-інспектора, викладача в університетах та вищих навчальних закладах, викладача в середніх навчальних закладах.

Професіонал інженер з виробництва неорганічних речовин може займати первинні посади: наукового співробітника, інженера-дослідника, інженера з налагоджування та випробувань, з організації експлуатації та ремонту, з патентної та винахідницької роботи, з підготовки виробництва, з якості, з впровадження нової техніки, зі стандартизації.

Можливості працевлаштування. Випускники кафедри працюють на керівних та інженерних посадах у науково-дослідних, проектних організаціях, в вищих та інших навчальних закладах освіти, в місцевих, обласних та державних органах управління України, на промислових підприємствах усіх форм власності, де потрібні інженери-хіміки високої кваліфікації, серед яких: ВАТ "ДніпроАзот", ДП "Антилід" "Дніпродзержинський завод мінеральних добрив", НДПІ "ДІАП", Дніпродзержинський коксохімічний завод, ДМКд та ін.

Історія кафедри «Хімічна технологія неорганічних речовин»

Спеціальність «Хімічна технологія неорганічних речовин» відкрита в університеті в 1968 році на базі кафедри "Технологія та автоматизація хімічних виробництв " хіміко-технологічного факультету.

Перший набір студентів за спеціальністю було здійснено у 1968 році за вечірньою формою. Для створення матеріально-технічної бази кафедри керівництво ДДТУ надало ряд приміщень у 1-му корпусі, які згодом були переобладнанні у навчальні лабораторії: "Процеси і апарати хімічних виробництв", "Технологія газів", «Енерготехнологія», «Кислоти та луги», «Мінеральні добрива» та ін.

Контингент студентів на всіх курсах навчання складає 258 чоловік (за денною формою навчання 100 чоловік, заочний факультет - 118 чоловік).

Навчальний процес на кафедрі забезпечують 8 науково-педагогічних працівників, у тому числі 1 доктор наук, професор, 6 кандидатів наук, доцентів, 1 старших викладача, 1 асистента.

На кафедрі працює аспірантура, у якій навчається 5 аспірантів денної форми навчання.

Завідувач кафедрою «Хімічна технологія неорганічних речовин» - доктор технічних наук, професор Волошин Микола Дмитрович закінчив Уфімський нафтовий інститут за фахом "Технологія нафти". З 1986 року працює в Дніпродзержинському державному технічному університеті. Має більш як 300 наукових праць, у тому числі підручник "Устаткування галузі і основи проектування", навчальні посібники "Технологія неорганічних речовин. Частина 1. Технологія газів», «Сучасний стан довкілля та шляхи його покращення», монографію. Підготував до друку 3 навчальних посібників. Є науковим керівником аспірантури. Науковий напрямок його діяльності – фізико-хімія гетерогенних водних систем.

Кафедра "«Хімічна технологія неорганічних речовин»" має 10 навчальних лабораторій, 2 науково-дослідницьких лабораторії. Загальна площа кафедральних приміщень складає 650 м2. Балансова вартість устаткування - 105917 грн. Забезпеченість навчального процесу спеціальності "«Хімічна технологія неорганічних речовин»" необхідними навчальними приміщеннями складає 17 м2 на одного студента.

У лабораторних корпусах розташовані наступні лабораторії: «Процеси і апарати хімічних виробництв», «Енерготехнологія», «Технологія газів», «Кислоти та луги», «Каталізатори та сорбенти», "Загальна хімічна технологія», «Технологія палива і паливно-мастильних матеріалів», «Мінеральні добрива», «Автоматизація хіміко-технологічних процесів», «Моделювання хіміко-технологічних процесів», «Техніка захисту навколишнього середовища».

Керуючись Указом Президента України від 22 січня 1996 року № 77 "Про заходи щодо реформування системи підготовки фахівців і працевлаштуванню випускників вищих навчальних закладів" кафедрою «Хімічна технологія неорганічних речовин» укладені договори про цільову підготовку фахівців з багатьма хімічними підприємствами і навчальними закладами м. Дніпродзержинська:

  1. ВАТ "ДніпроАзот"
  2. ДП "Екоантилід".
  3. НДІ "ДІАП".
  4. ВАТ "ДМКд".
  5. Дніпродзержинський хіміко-технологічний коледж.
  6. Дніпродзержинський хіміко-технологічний технікум.
  7. Дніпродзержинський індустріальний технікум.

Кафедра підтримує зв'язки з аналогічними кафедрами вузів України, насамперед з Харківським національним університетом «ХПІ», національним технічним університетом «КПІ», Одеським національним політехнічним університетом, національним університетом «Львівська політехніка», Черкаським державним технологічним університетом, Українським державним хіміко-технологічним університетом.

По результатам наукових досліджень кафедра видає щорічно до десяти наукових статей, монографії і навчальні посібники. Щороку на конкурс студентських робіт направляється 3-4 роботи. Ведеться активна робота наукового студентського товариства, члени якого беруть участь у науково-дослідницькій роботі, що ведеться викладачами кафедри. Студенти готують наукові реферати, доповіді, публікації за результатами проведених досліджень. Значна кількість студентів бере участь у міжнародних міжвузівських наукових конференціях, конкурсах на кращу наукову студентську працю. Студенти 4 і 5 курсів щорічно беруть участь у Всеукраїнських студентських олімпіадах з хімії, екології.

Для проведення виробничої практики складені договори з хімічними підприємствами міста Дніпродзержинська і Дніпропетровської області.

На кафедрі «Хімічна технологія неорганічних речовин» проведений ряд організаційних заходів, спрямованих на створення умов для впровадження нових інформаційних технологій.

Кафедра працює в таких наукових напрямках:

  • Розробка технології одержання фосфатних добрив на базі міських стічних вод з підвищеним вмістом фосфатів (науковий керівник професор, д.т.н. Волошин М.Д.);
  • Удосконалення технології кальцієвої селітри (науковий керівник доцент, к.т.н. Шестозуб А.Б.);
  • Модифікування фосфатних добрив осадами міських стічних вод (науковий керівник професор, д.т.н. Волошин М.Д.);
  • Підвищення якості питної води в процесах водопідготовки (науковий керівник професор, д.т.н. Волошин М.Д.);

Здійснено заходи щодо удосконалення науково-дослідницької діяльності і підготовці наукових кадрів. За останні 5 років підготовлено і захищено 4 кандидатських дисертації, 1 кандидатська дисертація підготовлена до захисту. Двоє викладачів готують докторські дисертації.